مدرسه در بلژیک

مدارس بلژیک

آموزش بلژیک را در میان ۱۰ کشور برتر رتبه بندی شده است. دانش آموزان عملکردی بالاتر از حد متوسط ​​در علوم، ریاضیات و خواندن دارند. بیشتر کودکان بلژیکی در مدارس دولتی رایگان ثبت نام می کنند. اما آموزش خصوصی از جمله مدارس بین المللی در میان مهاجران بسیار محبوب است. سن تحصیلات اجباری در سراسر بلژیک بین شش تا ۱۸ سال است. تحصیلات اجباری به دو مقطع ابتدایی (۶-۱۲ سال) و متوسطه (۱۲-۱۸ سال) تقسیم می شود. قبل از سن تحصیل در مدرسه اجباری، برای کودکان ۲،۵ سال به بالا نیز امکانات دبستان رایگان وجود دارد.

بلژیک به سه جامعه زبان مجزا تقسیم شده است:

 • هلندی زبان
 • فرانسوی زبان
 • آلمانی زبان

 

 

مدرسه بین المللی سنت جان

مدرسه بین المللی سنت جان در ارائه امکانات پیشرفته آموزشی به کودکان خارجی بیش از ۵۰ سال تجربه دارد. آنها برنامه IB کامل را برای دانش آموزان در هر سنی ارائه می دهند. کلیه کودکان ساکن بلژیک باید در ۶۰ روز اول ثبت نام خود در شهرداری ثبت نام کنند. مدارکی که برای ثبت نام نیاز دارید شامل موارد زیر است:

آن دسته از کودکان فاقد مدارک رسمی اقامت نیز حق قانونی ثبت نام در مدرسه را دارند.

آموزش پیش دبستانی در بلژیک

آموزش پیش دبستانی در مدارس بلژیک اجباری نیست. در کلاس های پیش دبستانی کلاس ها از طریق یادگیری متمرکز بر بازی ، کودکان را در سطح آموزشی و اجتماعی به طور فعال آماده می کنند.

تحصیلات ابتدایی در بلژیک

تحصیلات ابتدایی از سن ۶ تا ۱۲ سالگی اجباری است. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی ، کودکان با یک گواهی آموزش ابتدایی فارغ التحصیل می شوند. این گواهی هنگام انتقال به تحصیلات متوسطه دارای اهمیت است.

مدارس ابتدایی دولتی در بلژیک

آموزش ابتدایی دولتی برای همه در سراسر کشور رایگان است. همچنیندر سالهای آخر تحصیلات ابتدایی ، یادگیری هلندی یا آلمانی برای جامعه فرانسوی زبان و فرانسه برای جامعه هلندی زبان ، معمولاً اجباری می شود.

 

مدارس ابتدایی خصوصی در بلژیک

همچنین گزینه های زیادی برای والدین و فرزندان  به تحصیل در مدارس ابتدایی خصوصی است. انواع مختلف دبستان خصوصی عبارتند از:

 • تحصیل در مدارس متد و مونته سوری : ارائه سبک آموزش جایگزین با تمرکز بر تفکر خلاق و رشد کامل کودک.
 • مدارس بین المللی : خانواده ها می توانند از بین برنامه های درسی انگلیس یا سایر برنامه های بین المللی یکی را انتخاب کنند.
 • مدرسه های مذهبی: به عنوان مثال: مدارس کاتولیک یا یهودی

تحصیلات متوسطه در بلژیک

تحصیلات متوسطه در بلژیک از سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی اجباری است. با این حال ، پس از سن ۱۶ سالگی دانش آموزان می توانند به صورت نیمه وقت تحصیل کنند و آموزش های فنی و حرفه ای را دنبال کنند.

مدارس متوسطه دولتی در بلژیک

این مدارس برای همه دانش آموزان رایگان است.

هنگامی که دانش آموزان شروع به تخصصی درس خواندن می کنند دوره های تحصیلی آنها در یکی از چهار زمینه متمرکز است:

 • آموزش عمومی : دانشجویان را برای گذار به آموزش عالی آماده می کند و بر تئوری آموزش و دانش عمومی تمرکز دارد.
 •  فنی : شبیه آموزش عمومی است اما بیشتر روی تمرین و آموزش فنی، آماده سازی دانش آموزان برای یک حرفه یا تحصیلات بیشتر تمرکز دارد.
 • آموزش حرفه ای : دسترسی مستقیم به یک حرفه را در پایان دوره تحصیل فراهم می کند و تمرکز زیادی روی تمرین دارد. دانش آموزان همچنین یک یا چند سال اضافی به نام درجه چهار دریافت می کنند.
 •  هنر : دقیقاً به همان روش آموزش فنی سازمان یافته است ، اما گزینه های انتخابی در رشته های هنری و غیر فنی است. دانشجویان بسته به موضوعاتی که تحصیل می کنند می توانند در یک موسسه تخصصی مانند کالج هنر یا دانشگاه یا کالج به تحصیلات عالیه ادامه دهند.

 

مدارس متوسطه خصوصی در بلژیک

مدرسه های خصوصی طیف وسیعی از سبک های مختلف آموزشی را ارائه می دهند

 • مدارس بین المللی : آموزش مبتنی بر سیستم های انگلیسی ، آمریکایی ، اسکاندیناوی و اروپایی را ارائه می دهند. برنامه درسی ، سبک تدریس و مدارک تحصیلی براساس سیستمی که مدرسه دنبال می کند متفاوت است – به عنوان مثال در مدارس انگلستان ، دانش آموزان دبیرستان GCSE و A-سطح می گیرند. مدارس ارائه دهنده مدرک لیسانس بین المللی (IB) نیز یکی از گزینه های محبوب در بین خانواده های بین المللی است
 • مدارس خصوصی یارانه ای : از جمله مدارس دارای وابستگی مذهبی. این مدارس تعداد زیادی از تحصیلات متوسطه بلژیک ، به ویژه در فلاندر را تشکیل می دهند.
 • مدرسه های مونته سوری: فقط تعداد معدودی مانند مدرسه بین المللی مونته سوری در ترورن تحصیلات متوسطه را ارائه می دهند ، گرچه دانش آموزان اینجا از ۱۱ سالگی به IB می روند.
 • مدارس اشتاینر : رویکردی انسانی به آموزش و پرورش ، تلفیق رشد فکری ، عملی و هنری. آموزش متوسطه بر استدلال انتقادی متمرکز است
 • سایر مدارس خصوصی: طیف وسیعی از روشهای تدریس جایگزین را ارائه می دهند. مدرسه سادبری در گنت، ارائه می دهد یک مدل آمریکایی که در آن کودکان مسئول آموزش و پرورش خود را، و فرانسوی زبان لو آزمایشگاه متخصص در آموزش و پرورش ورزش.

فارغ التحصیل شدن در بلژیک

دیپلم ون در اتمام تحصیلات متوسطه به دانس آموزان تعلق می گیرد. این گواهینامه ها امکان دسترسی به آموزش عالی را فراهم می کنند.